Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Dave Clubb/Unsplash

Decyzja o przestaniu karmienia powinna należeć wyłącznie do Ciebie. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, aby cały proces przebiegł w miarę spokojnie? Podpowiadamy.

WHO zaleca, aby karmienie piersią trwało minimum prze pół roku. Według specjalistów dobrze jest również karmić dziecko piersią nawet do drugiego roku życia, włączając stopniowo do diety malucha inne pokarmy i napoje. Karmienie piersią tworzy wyjątkową więź pomiędzy mamą i dzieckiem, dlatego odstawienie dziecka bywa procesem wyjątkowo trudnym.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Przede wszystkim podejmij decyzję

Mama może się wahać, czy jest to właściwy moment na odstawienie dziecka od karmienia piersią i czy na pewno dobrze robi. Ważne więc, abyś była na to zdecydowana. I aby to była wyłącznie Twoja decyzja. Zarówno o przedłużeniu karmienia, jak i jego zakończeniu mogą decydować różne życiowe okoliczności – na przykład chęć powrotu do pracy. Lub chęć/konieczność przejścia na karmienie butelką lub mieszane – mlekiem modyfikowanym.

Dziecko należy wówczas stopniowo przyzwyczajać do butelki i smaku mleka modyfikowanego. Obserwuj również, czy gotowa mieszanka nie daje uczuleń lub reakcji alergicznych (wzdęcia, ból brzucha, wysypka). W przypadku problemów warto spróbować zmienić mieszankę lub skonsultować się z pediatrą.

>>> Zobacz też: TOP 10 prezentów na Dzień Mamy

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Rób to powoli

Zapewnij także dziecku wystarczającą ilość posiłków w ciągu dnia, a także możliwość poznawania nowych smaków. Wówczas brak piersi mamy może być mniej uciążliwy.

Często newralgicznym momentem jest czas usypiania malucha, który często lubi zasypiać przy piersi mamy. Kiedy odstawiasz dziecko od karmienia piersią, zapewnij sobie w tym czasie wsparcie. Usypianie dziecko może przejąć tata, przynajmniej na ten najbardziej ciężki czas odzwyczajania się malucha od piersi.

W nocy może warto czasami skorzystać ze smoczka, ponieważ odruch ssania działa na niemowlaka uspokajająco.

Przede wszystkim jednak musisz być pewna swojej decyzji i nie pozwól się wpędzić w poczucie winy, że karmisz za krótko i może warto było jeszcze poczekać, Ty wiesz najlepiej, co będzie dobre dla Ciebie i dziecka. I tego się trzymaj!

CZYTAJ TEŻ:

>> Nowe objawy COVID 19 u dzieci - zobacz!